Jak na nachlazení v těhotenství
Problémy spojené s nachlazením nejsou jen záležitostí podzimních a zimních měsíců, ale jde o celoroční onemocnění. V létě je třeba dát si pozor například na klimatizace nebo koupání v bazénech.
V období chřipek a nachlazení je důležité myslet v první řadě na prevenci, aby se předešlo případnému onemocnění. Například teplota nad 38 stupňů totiž již představuje nebezpečí pro plod.
Prevence
Důležitý je přísun vitamínů v podobě ovoce a zeleniny. Samozřejmostí je také přiměřená fyzická aktivita.
Z přípravků lze doporučit hlívu ústřičnou, kterou je možné užívat po celou dobu těhotenství a má výborné antivirové účinky. Osvědčila se nejen při preventivním podání, ale také při již probíhajícím nachlazení.
Dále je také možné užívat vitamín C, ale ne ve vysokých dávkách. Vhodnější jsou formy tablet nebo kapslí, protože šumivé tablety mohou způsobit překyselení žaludku a následné pálení žáhy, které bývá hlavně v těhotenství častým problémem.
Také výborným přípravkem v boji proti nachlazení je homeopatický přípravek Oscillococcinum. Užívá se preventivně 1 dóza granulí týdně. Granule se nechají rozpustit v ústech. Platí zde obecná pravidla užívání homeopatik: vyvarovat se současné konzumace aromatických látek typu káva, mentol,čaj… A také udržovat odstup od jídla alespoň 15 minut.
Po ukončení 1. trimestru je možné podávat také pastilky Preventan, které se cucají 1x denně a posilují hlavně imunitu horních a dolních cest dýchacích.
Z dalších přírodních produktů lze užívat také sirup Stopbacil, který obsahuje mimo jiné také echinaceu .
Rýma
Rýma je většinou virového původu, dochází k otoku nosní sliznice a ke zhoršení dýchaní.
Jako bezpečné v těhotenství jsou spreje s obsahem mořské vody – např. Sterimar, nebo minerální vody – Vincentka.
Sterimar ve formě isotonického roztoku lze používat dlouhodobě, naopak hypertonický roztok pouze po dobu 14 dnů. Také krásně uvolní nos sprej s obsahem silic RymaStop nebo inhalační tyčinka Hap-či.
Po konzultaci s lékařem lze aplikovat i běžně používané spreje a kapky typu Olynth, Nasivin… protože mohou zvyšovat krevní tlak a ten je hlavně v těhotenství potřeba hlídat. Ale při používání v minimální míře většinou nepředstavují riziko pro plod.
Kašel
Jde o obranný reflex organismu, který slouží k udržení průchodnosti dýchacích cest. Obecně lze rozlišit kašel vlhký, kdy dochází k vykašlávání hlenu a kašel suchý - bez hlenů.
Příliš přípravků, které lze bez porady s lékařem v těhotenství užívat, není. Pozor také na čajové průduškové směsi. Ty také nejsou vhodné.
Na podporu odkašlávání je možné podávat sirup s jitrocelem a mateřídouškou od Dr.Müllera , sirup Vincentka nebo sirup Stopkašel a k tišení např. homeopatický sirup Drosetux Neo nebo od 2. trimestru na doporučení lékaře také Tussin kapky. Zde ale pozor na obsah alkoholu. Vhodnější jsou formy sirupů.
Bolest v krku
Nejsou vhodné přípravky obsahující lokální anestetikum. Naopak bez problémů lze používat pastilky Herbalmed nebo Vincentka, kterou lze ve formě vody také kloktat.
Pokud ale bolest trvá déle než 5 dní , je vhodné navštívit lékaře a udělat výtěr k vyloučení bakteriální infekce.
Teplota a bolest hlavy
Lékem první volby jsou zde jednoznačně přípravky s obsahem paracetamolu – Paralen, Panadol….Ale ne v kombinacích s dalšími látkami.
Nebojte se ani užívání antibiotik v těhotenství. Existuje mnoho druhů, které lze bez obav užívat. Ale nejdůležitější je samozřejmě prevence.
Autor: Radka Koubková
U anděla Strážce Litomyšl