DomůO lékárněSortimentKonzultacePohotovostKontakte-shop

O lékárně

» Lékárna
» Zaměstnanci
» Historie lékárny

Lékárna

Lékárnu U anděla Strážce najdete na Smetanově náměstí v Litomyšli – v úseku mezi ulicemi Josefa Váchala a M. D. Rettigové. Budova právě prošla náročnou rekonstrukcí a my věříme, že se Vám bude nový interiér prodejny líbit.
V současné době je lékárna zapojena do projektu PharmaPoint.

Kompletní lékárnické služby

 • Výdej léků na předpis (pro klienty všech zdravotních pojišťoven)
 • Individuální příprava léčivých přípravků (dle přineseného receptu, na žádanky pro lékaře)
 • Výdej zdravotnických potřeb za hotové i na poukazy hrazené zdravotními pojišťovnami
 • Velký výběr volně prodejných přípravků (vitaminy, minerály, dětská výživa atd.)
 • Individuální objednávky zboží, které není skladem
 • Sběr prošlých léků
 • Možnost platby na fakturu pro lékaře a firmy
 • Možnost platby platebními kartami VISA, MasterCard, Maestro, American Express,…
 • Možnost platby poukázkami Sodexo, Unišek, Cadhoc a Ticket
 • Možnost platby kartou a poukázkami Benefit plus
 • Poskytujeme 5% slevu držitelům Rodinných a Senior pasů
 • Jsme zařazeni do projektu Sunar lékárna

Další služby

 • Poradenská a konzultační činnost
 • Měření krevního tlaku,, hmotnosti
 • Vydáváme klientské karty, umožňující uplatnění slevy na další nákup
 • Prodej dárkových poukázek v hodnotách 100,- a 250,- Kč
 • V průběhu roku nabízíme slevové akce zaměřené na prodej sezónních léků, potravních doplňků a léčebné kosmetiky
 • Zajišťujeme také dovoz  léků nebo inkontinentních pomůcek ve spádové oblasti do místa bydliště

 

Lékárna U anděla Strážce
Interiér lékárny – oficína
Interiér lékárny – oficína

Zaměstnanci

Naše lékárna

Mgr. Alena Chadimová
Vedoucí provozovny

Mgr. Magdaléna Vysoká – lékárník
Radka Koubková – farmaceutický asistent - mateřská dovolená
Eva Renzová – sanitářka
Doris Zemanová – farmaceutický asistent
Mgr. Alena Bartošová – lékárník - mateřská dovolená
Miroslava Dubišarová, DiS. – farmaceutický asistent

Historie lékárny

Lékárna U anděla Strážce má bohatou historii, spjatou například se jménem poslance říšského sněmu Ph.Mr. Jana Lauba, jednou z předních osobností litomyšlské historie i českého lékárnictví. Od založení lékárny uplynulo již více než sto let.  Za tu dobu se Litomyšlí prohnaly dějiny, ale lékárna přetrvala na svém místě do dnešních časů. Za jejím úspěchem možná z části stojí fakt, že si Litomyšláci lékárnu na náměstí zjevně oblíbili jako místo, kam to nemají daleko. Ovšem každý dobře fungující projekt stojí především na lidském úsilí a píli. A o těchto lidech jsou následující řádky.

Lékárnu na tomto místě založil roku 1885 pan Antonín Ferkl jako druhou lékárnu v Litomyšli a nechal pro ni postavit novou budovu na místě staršího domu číslo 122 na dolním náměstí, který dal zbourat. Fasádu od těch dob zdobí busta znázorňující Asklépia, boha léčitelství z řecké mytologie. Atributem Asklépia je had, eventuelně hůl obtočená hadem. Lékárnu zvanou tehdy Nová zavedl Antonín Ferkl do provozu, ale po několika letech přesídlil do Prahy.

Díky tomu se roku 1892 druhým majitelem lékárny stal již vzpomínaný lékárník PhMr. Jan Laub, který ji přivedl ke skutečnému rozkvětu. A nejen ji – Jan Laub byl velmi činorodým člověkem, který se aktivně podílel na rozvoji celého města. Dlouhá leta působil jako purkmistr města (1901–1918) a za jeho správy byl postaven např. Smetanův dům, Učitelský ústav s dívčí školou nebo Hospodářská škola. Krom toho byl členem různých spolků a například Obrkosem (tedy hlavou) humoristického spolku Hnízdo kosů litomyšlských.  A v neposlední řadě, jak již bylo řečeno, zastával též funkci poslance říšského sněmu. Při tom všem se stále stíhal věnovat svému povolání lékárníka, vykonávat funkci předsedy grémia lékárníků a dokonce redigovat Věstník svazu Organizace českého lékárnictva a České lékárnické společnosti.

Plných 40 let se staral lékárník Laub o zdárný chod lékárny až do své smrti v roce 1932. Již o dva roky dříve se však pro vážnou nemoc vzdal veškeré veřejné činnosti a lékárnu tak jako provizor vedl jeho bratr František. Zůstal na lékárně provizorem i po Janově smrti, kdy lékárna vdovským právem připadla manželce zesnulého, Klementině Laubové.

V roce 1936 nastupuje jako nový provizor Marie Mňuková z Vysokého Mýta. Po dvou letech její funkci převzala Albína Dobruská, která v lékárně působila až do roku 1944, kdy dala výpověď. A protože během druhé světové války bylo diplomovaných sil poskrovnu, musela se vedení lékárny ujmout dcera majitelky PhMr. Ing. Dr. Emilie Laubová-Kinská a opustit tak svoji vědeckou kariéru v Praze. Kinská spravovala lékárnu do jejího znárodnění a převzetí národním podnikem Medika roku 1950.

V roce 1994 se lékárna stala soukromou a to pod vedením PhMr. Jiřího Seidla. Ten ji vedl do listopadu 2010, kdy se novým majitelem stala Lékárna Na Špitálku, s.r.o. a odborným zástupcem PharmDr. Michaela Lukášková. Od léta 2013 prochází budova komplexní rekonstrukcí. Byla zrestaurována fasáda a přebudován interiér lékárny – tzv. oficína, jejíž podoba se tak přiblížila původnímu uspořádání. Od roku 2015 je vedoucím lékárníkem Mgr. Alena Chadimová.

Asklépios - bůh léčitelství
Navštivte naše další provozovny:
Webdesign